بطور كلی , مجموع رشته هایی كه در دانشگاه تربیت معلم تدریس می‌شود در دفترچه‌های راهنمای آزمون سراسری معرفی شده‌است. شرایط و ضوابط ثبت نام و شركت در آزمون سراسری مراكز تربیت معلم برای فرهنگیان دیپلمه و رسمی نیز برای داوطلبان علاقه‌مند به شغل معلمی به شرح زیر است:
- دوره تحصیل در مراكز تربیت معلم دو سال به صورت حضوری می‌باشد و به فارغ التحصیلان مدرك فوق‌دیپلم تخصصی مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش اعطا می شود.
- ادامه تحصیل در مقطع بالاتر بعد از اتمام دوره كاردانی
- داشتن حداقل 17 و حداكثر 22 سال تمام (متولدین اول مهرماه 1359 به بعد)
- عد م ابتلا به بیماری جسمانی و روانی
- لازم به ذكر است توضیحات كامل دراین خصوص در دفترچه راهنمای آزمون سراسری آورده شده است.
10- یكی ازمشكلات من این است كه وقتی اطرافیان از من می‌پرسند دوست داری درچه رشته‌ای قبول شوی نمی‌توانم جواب بدهم چون اطلاعات كمی از رشته‌های دانشگاهی دارم. من دوست دارم وقتی رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب می كنم, بدانم درسهای تخصصی آن رشته در دانشگاه چیست؟ و چه رشته‌هایی را باید بخوانم. لطفاً در این زمینه مرا راهنمایی كنید.

یكی از وظایف مهم و اساسی داوطلبان آزمون سراسری انتخاب رشته است. زیرا به واسطه انتخاب رشته درست، بنای موقعیت‌های اجتماعی و شغلی خود رامحکم و استوار می‌كنیم. اگر انتخاب ما درست نباشد مسلماً‌ نمی‌توانیم در آن رشته موفق باشیم و در آینده موقعیت اجتماعی و شغلی خوبی داشته باشیم . شما نیز با توجه به موقعیت درسی و رشته تحصیلی خود، رشته‌ هایی را كه امكان ادامه تحصیل در آنها فراهم است را به دقت مطالعه و در نهایت رشته‌ای را كه متناسب با شرایط روحی و جسمی ات می باشد انتخاب كن. به همین منظور در لو ح فشرده « سامان رشته»،ماهنامه راه دانشگاه شماره 17 و دفترچه راهنمای معرفی رشته‌ها شماره 3 , رشته ‌های گروههای مختلف و درسهای تخصصی هر رشته معرفی شده است. همچنین در هفته ‌نامه پیك سنجش بخش همراه, هر بار یك رشته معرفی می‌شود و می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب رشته شما باشد.
11- لطفاً درخصوص رشته كودكان استثنایی مراكز تربیت معلم مختصری توضیح دهید؟

رشته كودكان استثنایی مراكز تربیت معلم دارای سه گرایش عقب‌مانده ذهنی, ناشنوا و نیمه نابینا و نیمه شنوا می باشد كه فارغ‌التحصیلان آموزش كودكان مربوط را در مدارس استثنایی بر عهده خواهند گرفت برنامه درسی این سه رشته از دروس عمومی تربیتی , دروس مشترك و دروس اختصاصی تشكیل شده كه دروس عمومی ـ تربیتی و مشترك درهر سه رشته وجود دارد. ولی دروس اختصاصی با توجه به برنامه هر رشته متفاوت است.
12- فرق بین روانشناسی بالینی با روانشناسی عمومی چیست؟

روانشناسی بالینی رشته‌ای است كه سروكارش با كاربرد اصول روان شناختی درامر تشخیص و درمان مشكلات عاطفی و رفتاری است. یك روانشناس بالینی نمی تواند دارو تجویز كند اما می تواند با روش رفتار درمانی به ریشه‌ یابی علل بیماری بپردازد و روانشناسی عمومی رشته‌ای است كه به كلیات می پردازد و سروكارش بیشتر با نظریه‌ها و مكتبهای مختلف روانشناسی است در واقع روانشناسی عمومی بیشتر با روانشناسی بنیادی سروكار دارد.
13- رشته‌های سینما و نمایش جز رشته های متمركز هستند یا نیمه متمركز؟

رشته‌های سینما و نمایش جز رشته‌های متمركز دارای شرایط خاص هستند از معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این رشته‌ها، آزمون عملی اخذ خواهد شد. پذیرش قطعی دراین رشته‌ها از بین كسانی می باشد كه صلاحیت آنها تأیید و از نظر علمی, در اولویت باشند.
14- لطفاًدرمورد رشته‌ حقوق كمی برای من توضیح دهید؟

معرفی رشته حقوق در شماره 214 نشریه پیک سنجش درج گردیده است اما بطور خلاصه رشته حقوق تا مقطع كارشناسی ارشد ,این رشته دارای گرایشهایی همچون حقوق خصوصی ,حقوق بین‌الملل ,حقوق جزا و جرم‌شناسی وحقوق عمومی است مواد امتحانی آن هم شامل متون حقوق به زبان خارجی , حقوق مدنی, حقوق تجارت , آیین دادرسی مدنی و كیفری, متون فقه , حقوق جزای عمومی و اختصاصی و حقوق اساسی می باشد.
15- فرق بین رشته‌های متمركز و نیمه متمركز چیست؟

رشته‌هایی كه پذیرش دانشجو درآنها نیاز به اقداماتی نظیر: مصاحبه ، معاینه و آزمون علمی و عملی و... دارد، رشته‌های نیمه متمركز نامیده می شود. و رشته‌هایی كه پذ یرش دانشجو درآن بدون طی مراحل فوق و فقط براساس نمرات آزمون سراسری صورت می‌گیرد, رشته‌های متمركز هستند. البته تعداد بسیاری محدودی از مؤسسات نیز به صورت متمركز دارای شرایط خاص دانشجو می‌گیرند كه در دفترچه راهنمای شركت در آزمون كه به همراه كارت ورود به جلسه در اختیار داوطلبان قرار گرفته است، فهرست آنها درج شده است
16- منظور از پذیرش دانشجو به صورت متمركز و نیمه‌متمركز چیست؟

روش متمركز براساس نمره كل داوطلب درهر یك از رشته های انتخابی محاسبه و سپس با توجه به اولویت نمره كل اكتسابی و ظرفیت اختصاص داده شده به هر سهمیه ,فهرست پذ یرفته شدگان نهایی اعلام میشود. روش نیمه متمركز برای رشته هایی است كه نیاز به اقدامات دیگری نظیر مصاحبه, معا ینه, آزمون عملی و یا علمی و یا احتمالاً افراد ذخیره دارد,گزینش داوطلبان در این رشته‌ها براساس نمره كل اكتسابی و از بین معرفی شدگانی كه در مصاحبه , معاینه آزمون عملی و یا علمی این گونه رشته ها پذیرفته میشوند با توجه به نتایج بررسی صلاحیت های عمومی آنان انجام می گیرد.
17 – فرق بین كاردانی پیوسته و ناپیوسته چیست؟

آزمون كاردانی پیوسته مختص داوطلبان شاخه كارودانش یا فنی و حرفه‌ای است كه بعد از گرفتن دیپلم می توانند مستقیماً درآن شركت كنند.
در پاسخ به قسمت دوم سؤال شما باید اشاره كنیم كه آزمونی به نام كاردانی پیوسته وجود ندارد. شاید منظور شما مقطع كاردانی در آزمون سراسری است كه برای ورود به این مقطع، داوطلبان ضمن شركت در آزمون سراسری و انتخاب رشته‌هایی كه در مقطع كاردانی دانشجو می‌پذیرند به تحصیل ادامه می‌دهند. در این صورت داوطلبان ورود به مقطع كاردانی باید فارغ‌التحصیل دوره پیش دانشگاهی نظام جدید یا دیپلمه نظام قدیم آموزش متوسطه باشند. همچنین ثبت نام برای شركت در آزمون برخی از رشته‌های كاردانی به كارشناسی ناپیوسته دانشگاهها و موسسات آموزش عالی, از طریق ویژه‌نامه‌ای جداگانه انجام می‌گیرد.
18- منظور از كارشناسی پیوسته و ناپیوسته چیست؟

آزمون كارشناسی پیوسته آزمونی است كه داوطلبان بعد از گذراندن دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی در آن آزمون شركت می‌كنند و آزمون كارشناسی ناپیوسته به آزمونی گفته می شود كه داوطلب بعد از گذراندن دوره كاردانی، در آن آزمون شركت می كند.
19- منظور از برگزاری آزمون اختصاصی زبان انگلیسی چیست؟

منظور از برگزاری آزمون اختصاصی زبان ا نگلیسی این است كه داوطلبا نی كه دانش و مهارت زبان خود را به ویژه در بخش درك مطلب فرا تر از كتب زبان انگلیسی دوره دبیرستا نی ارتقا داد ه اند شنا سایی كرده و آنها را در چارچوب ضوابط گزینش آزمون در اولو یت بالاتری برای پذیرش قرار دهند. در هفته نامه پیك سنجش شماره 269 منابعی جهت مطا لعه و آمادگی در این گرو ه آزمایشی ذكر گردیده است . علاوه بر آن سازمان سنجش كتابی را تحت عنو ا نBridging The Gap چاپ كرده است. كه با مطا لعه آن می توا نید حدود كلی سطح سؤالات آزمون را متوجه شوید . اما نكته ای كه باید به آن توجه كرد این است كه , در این آزمون هما نند آزمون هنر كتاب یا كتا بهایی به عنوان منبع سؤا ل معرفی نمی شود . چرا كه هدف از برگزاری آزمون این نیست كه داوطلب طی 2 تا 3 ماه خود را آماده كند بلكه هدف آن است كه داوطلبانی كه طی سا لهای تحصیل در مدرسه توا نایی زبانی خو د را به نحوی از ابتدا تقویت كرده اند شنا سایی شوند . از این رو چنا نچه داوطلبانی موفق به تهیه كتاب یا كتا بها نشده اند دچار اضطراب و نگرانی نشو ند. سؤالات این آزمون شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است: در بخش آزمون عمومی سؤالات زبانهای انگلیسی , فرانسه, روسی, ایتالیایی و آلمانی داده می شود ولی در بخش سؤالات تخصصی تنها سؤالات انگلیسی مطرح میشود داوطلبانی كه ما یل به ادامه تحصیل در رشته های انگلیسی, آلمانی ,فرانسه ,روسی و ایتالیایی باشند با پاسخ به سؤالات عمومی و اختصاصی در صورت كسب حد نصا ب نمره می توانند این رشته ها را انتخاب نمایند.


20- به طور مختصر در مورد آزمون تولیمو توضیح دهید و بگویید چرا این آزمون برگزار میشود؟ آیا برای شركت كنندگان شرایط سنی وجود دارد؟

Tolimo اولین آزمون زبان انگلیسی پیشرفته سازمان سنجش آموزش كشور است و از میان آزمونهایی كه سازمان سنجش برگزار كرده تنها آزمونی است كه داوطلبان آن از نظر سن ,سطح تحصیلات و سطح دانش محدودیت ندارند . این آزمون به منظور ایجاد زمینه و توسعه زبان آموزی در كشور و فراهم آوردن امكانات سنجش توانایی دانش زبانی دانش‌آموزان , دانشجویان و دانش آموختگان در دو حوزه مجزا برای خواهران و برادران برگزار می شود و داوطلبان باید به سه بخش درك مطلب شفاهی, شناخت ساختار , نوشتار, خواندن و درك مطلب پاسخ دهند. درعمل اگر داوطلبی آمادگی لازم را نداشته باشد,‌اتوماتیك وار كنار گذاشته می شود در ضمن ثبت نام و شركت در آزمون برای داوطلبان متقاضی ثبت نام و شركت در آزمون دوره‌های دكتری تخصصی اعزام به خارج از كشور الزامی است.
21- اعتبار كارنامه آزمون استخدامی ـ ادواری برای چه مدت است؟

كارنامه این آزمون از تاریخ صدور به مدت دو سال به عنوان یكی ازشرایط برای استخدام در دستگاههای اجرایی كشور معتبر خواهد بود.
22- نحوه ثبت‌نام و وارد شدن به دوره پیش‌دانشگاهی رادر شاخه كار و دانش توضیح دهید؟

از دانش‌آموزان شاخه كارودانش كه درسهای مهارتی را خارج از آموزش و پرورش می‌گذرانند , تعهد گرفته می شود كه تا پایان مهر ماه گواهی فارغ‌التحصیلی را ارائه دهند و چنانچه موفق نشوند از ادامه تحصیل آنها جلوگیری می‌شود زمان ثبت نام در دوره پیش دانشگاهی دهه اول مرداد ماه است.
23- اگر كسی بخواهد كارشناسی ارشد ژنتیك بخواند باید چه كارشناسی داشته باشد؟

باتوجه به جدول شماره 4 صفحه 16 دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته ,كلیه فارغ‌التحصیلان گرایشهای مختلف رشته‌های زیست‌شناسی و زیست سلولی مولكولی مقطع كارشناسی می توانند در آزمون سراسری رشته زیست‌شناسی ژنتیك مقطع كارشناسی ارشد ناپیوسته شركت نمایند.
24- مدرك كدام دانشگاه معتبرتر و بالاتر است. آزاد یاغیرانتفاعی ؟

درجه اعتبار مدرك دانشگاهی راتنها مهارت و میزان آموخته‌ها واطلاعات فرد تعیین می كند. مهم نیست كه ما تحت چه عنوانی در چه دانشگاهی تحصیل می كنیم. مهم این است كه در مدت زمانی كه در دانشگاه هستیم بیشترین بهره راببریم كه این همه بسته به میزان استعداد و انگیزه ما از درس خواندن دارد.
25-درمورد تحصیلات تكمیلی و دانشگاههایی كه به صورت تكمیلی دانشجو می پذیرد بیشتر توضیح دهید.

منظور از تحصیلات تكمیلی, دوره‌های كارشناسی ارشد ناپیوسته است (این آزمون برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار می گردد) و نام دانشگاههایی كه دانشجوی كارشناسی ارشد می‌پذیرند در دفترچه‌های انتخاب رشته آزمون ورودی تحصیلات تكمیلی(دفترچه شماره 2) قید شده است.
26- لطفاً در مورد نظام ارزشیابی دانشگاهها و مراكز آموزش عالی خارج از كشورو همچینن چگونگی تهیه آن اطلاعات بیشتری را در اختیار من قرار دهید؟

كتاب نظام ارزشیابی دانشگاهها و مراكز آموزش عالی خارج از كشور از طریق حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری , واقع در تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای شهید صابونچی (میدان تختی ) تهیه شده است. دراین كتاب مقاطع تحصیلی, ارزش مدارك تحصیلی آنها بیا ن شده است و لیست دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارج از كشور شرح داده شده است.
27- آیا می توان با مدرک معادل کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمود؟

مدرك معادل كارشناسی جهت ادامه تحصیل در مقطع كارشناسی ارشد معتبر نیست.ارسال در تاريخ چهارشنبه ۲۲ دی۱۳۸۹ توسط حسین زندی نیا

ابزار رایگان وبلاگ